Osoby rozkochane w przydomowych przestrzeniach zielonych zdają sobie sprawę z tego, że niebagatelną rolę w procesie projektowania ogrodów ma do odegrania zaprojektowane we właściwy sposób oświetlenie. Dzieje się tak nie tylko ze względu na to, że po zmroku łatwo można zdeptać ulubione kwiaty. Światło ogrodowe jest uznawane za integralną cześć przestrzeni i ma niemożliwy do zakwestionowania wpływ na panujący w niej nastrój. Może przy tym sprawić, że nawet najbardziej typowy projekt stanie się miejscem magicznym.
Oczywiście, trendy w oświetleniu ogrodowym nie pozostają bez związku z aspektami praktycznymi. Trudno nie dostrzec choćby tendencji do coraz częstszego wykorzystywania opraw bezprzewodowych i technologii solarnych. Duży nacisk jest też kładziony na łatwość montażu oraz konserwacji. Na rynku systematycznie rośnie udział ledów, nie zaskakuje więc to, że od konwencjonalnych źródeł światła odchodzi się również wówczas, gdy przedmiotem zainteresowania jest oświetlenie w ogrodzie. Rozwój technologiczny przyczynia się zresztą i do tego, że planowanie oświetlenia ogrodowego umożliwia nam znacznie więcej wariacji. Tu wypada wspomnieć o prostych formach, srebrnym i białym jako dominujących kolorach oraz o tendencji do wprowadzania imitacji drewna. Okazuje się też, że coraz częściej w ogrodach mamy do czynienia z podświetlanymi siedziskami oraz donicami. Po raz kolejny do głosu dochodzi przy tym element praktyczny. Delikatne nastrojowe oświetlenie zawsze jest w cenie, wypada jednak podkreślić, że donica i siedzisko pełnią też bardzo konkretne funkcje w ogrodzie. Okazuje się więc, że miejsce codziennego relaksu może wypełniać coś więcej niż tylko proste słupki solarne, do których byliśmy przyzwyczajeni przez lata. Rozwój technologii sprawia, że coraz rzadziej musimy zmagać się z ograniczeniami formalnymi, a lampy mogą przybierać dokładnie takie kształty, jakie sami sobie wymarzyliśmy. Oczywiście, nie oznacza to wcale, że odchodzimy od opraw minimalistycznych, a producenci zdają sobie sprawę z nowych tendencji i coraz częściej wypuszczając nowe kolekcje tworzą rozwiązania, które nadają się zarówno do wnętrz, jak i do ogrodów. Oczywiście, nie każda lampa stosowana w domu może pojawić się na tarasie. Oczekuje się od niej przede wszystkim podwyższonej szczelności, nie bez znaczenia wydaje się jednak również jej wykonanie z materiałów, które charakteryzuje podwyższona odporność na zmieniające się warunki atmosferyczne. Lampy muszą reagować pozytywnie nie tylko na obecność wody, ale i na zmiany temperatur, które często charakteryzuje duża gwałtowność. Już choćby dlatego zazwyczaj wykonuje się je z wykorzystaniem metalu i szkła.
Od niedawna w sprzedaży obecne są również rozwiązania wykonane z włókna szklanego. O szczególnej ostrożności mówimy w odniesieniu do tych opraw oświetleniowych, które mają się pojawić w miejscach pozbawionych zadaszenia, a więc narażonych na czynniki takie, jak choćby opady deszczu. Dziś stawia się więc przede wszystkim na wysoką szczelność, która doczekała się nawet własnego oznaczenia za pomocą symbolu IP. Nie bez znaczenia jest i to, że wykorzystuje się materiały, które zachowują swoje właściwości w różnych warunkach atmosferycznych. Przyjmuje się, że minimalną wartością szczelności jest w takim wypadku 44, choć zawsze warto mieć na uwadze zarówno miejsce, jak i sposób montażu. Inna szczelność jest wymagana od opraw zawieszonych pod dachem, inna zaś w sytuacji, w której oprawy są regularnie narażone na kontakt z deszczem. Nie wolno też zapominać o tym, że barwa światła nie powinna być przypadkowa. Zwykle uzależniona jest od koloru elewacji oraz kolorów dominujących w otoczeniu. W zielonym otoczeniu najczęściej spotykamy zatem barwy zimne.
Dodaj komentarz