Jaką kłódkę do domu wybrać?

Jaką kłódkę do domu wybrać?

Kłódka to bardzo prosty przedmiot, używany od bardzo dawno, ale co najważniejsze – niesamowicie użyteczny. Na kłódkę możemy zapiąć rower, zamknąć skrzynię, szafkę, drzwi, bramę oraz wiele, wiele więcej. Jednak kłódki te z dawnych czasów od tych, które mamy obecnie różnią się już chyba niemal pod każdym względem, ponieważ producenci każdego dnia prześcigają się wzajemnie w produkcji coraz to bardziej zróżnicowanych oraz nowoczesnych kłódek. Kłódki na klucz już dawno poszły w odstawkę, teraz coraz większym zainteresowaniem cieszą się wszelkiego rodzaju kłódki zamykane na kody cyfrowe. Warto także zaznaczyć, że gry Escape Room, które stały się modne ostatnimi czasy w dużej mierze także opierają się właśnie na kłódkach. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, jaki rodzaj kłodki powinieneś kupić do swojego domu. Zapraszam do lektury!

Czym się kierować przy wyborze kłódki?
Przede wszystkim wybierając się do sklepu w celu zakupienia kłódki powinniśmy zwrócić uwagę na wielkość tego przedmiotu. Warto zapamiętać jedną, podstawową zależność: otóż najtrudniej zawsze jest otworzyć te największe kłódki. Dzieje się tak dlatego, że te zwykłe, malutkie kłódki bez problemu można otworzyć choćby kombinerkami. W związku z tym te najmniejsze kłódki używa się raczej jako zabezpieczenie przed przypadkowym otwarciem, a nie jako główny element zabezpieczający. Zdecydowanie tego rodzaju funkcję – to znaczy ochronę przed celowym wtargnięciem do danego pomieszczenia będą spełniać tylko te duże kłódki.

Jaką długość ucha kłódki wybrać?
Bardzo ważna jest również odpowiednia długość ucha naszej kłódki. Aby zmierzyć długość ucha kłódki musimy sprawdzić jej szerokość oraz odległość od najwyższego punktu od bryły kłódki. Gdy już posiadamy te dwa parametry to pozwolą one nam się dowiedzieć oraz sprawdzić jak duże elementy będziemy mogli zabezpieczyć kłódką. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że w tym względzie lepiej jest jednak wybierać kłódki z krótki uchem, ponieważ z technicznego punktu widzenia o wiele łatwiej jest pokonać i usunąć kłódkę z dużym uchem niż tą z małym. Kłódkami, które dobrze się tutaj sprawdzają będą kłódki trzpienie, ponieważ są one dość masywne i mają krótkie ucha.

Ochrona kłódki przed wilgocią
To bardzo ważna kwestia, ponieważ często kłódka, którą zakładamy na zewnątrz jest narażona na deszcz, śnieg i mróz, a to bynajmniej nie sprzyja jej sprawnemu funkcjonowaniu. Dlatego godne polecenia będą tutaj kłódki, których mechanizm jest wykonany z mosiądzu, a nie ze stali. Powinniśmy sprawdzić także czy takie kłódki posiadają zabezpieczenie przed dostępem wilgoci do mechanizmu zamka – ponieważ pozwoli nam to uchronić jego ewentualne zepsucie lub zacięcie się.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *