Jaki czujnik czadu wybrać do mieszkania?

Jaki czujnik czadu wybrać do mieszkania?

Czujnik czasy to bardzo ważny artykuł domowy, który każdy z nas powinien mieć w swoim mieszkaniu, a na pewno Ci którzy mają w domu ogrzewanie gazowe, kuchenki gazowe lub cokolwiek innego co zasilane jest na gaz. Mało kto wie o tym, że co roku w związku z zatruciem tlenkiem węgla ginie ogromna liczba ludzi. Powinniśmy być świadomi tego, że jest to niebezpieczny związek chemiczny zwany „cichym zabójcą” ponieważ go nie widać. Dlatego tez zatrucie nim jest tak niebezpieczne, ponieważ nie jesteśmy w stanie go wcześniej wykryć i jakoś zapobiec zatruciu. Warto także zaznaczyć, że w ciągu zaledwie pół godziny może dojść do śmierci domowników, jeśli w powietrzu jest chociażby nieduże stężenie tlenku węgla. Jeśli chcesz czuć się w swoim domu pewnie i bezpiecznie koniecznie powinieneś pomyśleć nad kupnem czujnika czadu. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, czym powinieneś się kierować przy ich zakupie. Miłej lektury!

Jak działa czujnik czadu?
Generalnie zasada działania detektora tlenku węgla jest zbliżona do czujnika gazu. Działa to na tej zasadzie, że urządzenie korzysta z półprzewodnika, którego zadaniem jest zmiana swoich właściwości pod wpływem niedużego stężenia tlenku węgla (czyli czadu), który utrzymuje się w powietrzu przez dłuższy okres czasu. Jednak najważniejsze zadanie jaki spełnia czujnik czadu to informowanie domowników o uwolnieniu się czadu za pomocą sygnały dźwiękowego oraz świetlnego (na przykład mrugającej diody). Czasami można nabyć także urządzenia, które wyposażone są w dwa czujniki – temperatury oraz elektrochemiczny, ponieważ zwiększa to efektowność działania tego rodzaju urządzeń. Warto także pamiętać o tym, że czujniki tlenku węgla powinno montować się przede wszystkim w pomieszczeniach, w których umieszczone są gazowe podgrzewacze wody (te z otwartą komorą spalania). Zwykle takimi pomieszczeniami jest salon z kominkiem, łazienka oraz kuchnia. Poza tym dobrym pomysłem będzie zamontowanie czujnika czadu w pomieszczeniach, w których ogrzewa się przy pomocy pieców kaflowych lub piecyków naftowych, a na pewno we wszelkiego rodzaju kotłowniach, gdzie znajdują się piece węglowe. Jeśli chodzi o wysokość na jakiej powinniśmy zamontować czujnik czadu to powinna ona wynosić od 140 do 150 centymetrów wysokości ściany.

Jakie zasilanie do czujnika czadu wybrać?
W przypadku czujników czadu mamy do wyboru zasilanie: sieciowe, bateryjne lub sieciowo-bateryjne. To ostatnie zasilanie jest zdecydowanie najlepsze, ponieważ, gdy zabraknie zasilania tradycyjnego to nasze urządzenie dalej będzie działało.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *