Kolor ścian a nasze samopoczucie

Kolor ścian a nasze samopoczucie

Kolor ścian jest bardzo ważny, nie tylko ze względów estetycznych. Ma on bowiem wielki wpływ na nasze samopoczucie – sprawdź jaki!

Lubisz ten kolor?

Ważnym czynnikiem jest to czy dany kolor nam się podoba. Nawet jeżeli kolor niebieski czy zielony mają dobry wpływ na nasz organizm, to jeżeli ktoś tego koloru nie lubi to nie powinien go w swoim mieszkaniu czy domu stosować. Jest to ważne, bo raz wybrana farba towarzyszy nam przez jakiś czas. Natomiast jeżeli podoba nam się kolor bardzo mocny, jak czerń czy czerwony dobrze mieć świadomość tego, że na dłuższa metę może on być bardzo męczący. Dobrze, więc ograniczyć go i nie stosować w nadmiarze. Ta zasada tyczy się też innych kolorów – jeżeli lubisz kolor pomarańczowy to nie używaj go w każdym pomieszczeniu! To najkrótsza droga do tego, żeby w krótkim czasie znienawidzić ten kolor! Z kolorem należy czuć się dobrze.

Pomieszczenie, a jego kolor

Przy doborze koloru do konkretnego pomieszczenia należy zwrócić uwagę na trzy ważne czynniki, są nimi wielkość pomieszczenia, oświetlenie pomieszczenia oraz funkcję konkretnego pomieszczenia. Ogólna zasada jest taka, że małe pomieszczenia powinny mieć ściany w jaśniejszych kolorach, dzięki temu optycznie wydają się większe. Za to w dużych pomieszczeniach bez problemów można pokusić się o ciemniejsze ściany.

Światło też jest ważne – jeżeli nawet mały pokój jest świetlisty, to bez problemów można w nim zastosować trochę ciemniejsze farby,a światło je rozjaśni. Natomiast w pokojach umieszczonych ze strony północnej, gdzie jest mniej światła, należy stosować jaśniejsze barwy.

Wybierając kolor wnętrza należy przemyśleć to w jakim celu będzie wykorzystywany dany pokój. Jeżeli mowa na przykład o pokoju do zabaw może być pełen szalonych wzorów i kolorów, za to sypialnia powinna mieć bardziej stonowane kolory w odcieniach zieleni, brązów, beżów oraz niebieskiego- te kolory pozwalają lepiej spać. Kolor pomarańczowy sprawdzi się w kuchni oraz jadalni, ponieważ pobudza on produkcję soków trawiennych i sprawia, że posiłki smakują lepiej. Za to chłodne barwy w kuchni i jadalni nadają potrawom niezbyt apetyczny odcień.

Warto wspomnieć o tym, że kolor ścian powinien współgrać ze stylem pomieszczenia -w pomieszczeniach nowoczesnych można poszaleć z kolorami, natomiast jeżeli ktoś posiada salon urządzony w stylu wiejskim raczej stawia na kolory jasne i odcienie beżu.

Kolor do pokoju dziecięcego

Warto wspomnieć o kolorach do pokoi dziecięcych. Niekoniecznie muszą to być tradycyjne róże i niebieskie. Mogą to też być inne kolory, chociaż częściej wybierane są kolory pastelowe. Dzięki nim dziecko czuje się lepiej, nie jest zbyt pobudzone, a takie jasne kolory to doskonała baza dla różnych dekoracji.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *