Maly salon - jak oświetlić?

Maly salon – jak oświetlić?

Jeśli mamy problem z oświetleniem, bo mamy mały salon, który cały czas wydaje się nam ciemny i przez to jeszcze mniejszy niż w rzeczywistości to koniecznie powinniśmy posłuchać kilku wskazówek. Po pierwsze musimy zdać sobie sprawę z tego, że oświetlenie bardzo mocno wpływa na wygląd naszego salonu. Jeśli jest odpowiednio dobrane, naprawdę może go optycznie powiększyć (będzie wydawał się bardzo przestronny, szeroki i wyższy).

Ważną kwestią jest wybór samej lampy sufitowej, która będzie umieszczona w centralnej części sufitu. W przypadku małych pomieszczeń duże, ozdobne żyrandole z kloszem skierowanym w dół i zamkniętym ku górze w ogóle się nie sprawdzą, bo pomieszczenie zaciemnią i optycznie pomniejszą – a zatem efekt będzie zupełnie odwrotny od zamierzanego. Lampy tego rodzaju mogą być oczywiście bardzo funkcjonalne, ale wyłącznie w dużych, wysokich pomieszczeniach, którym swoją obecnością nadadzą przytulny charakter.

Mając mały salon musimy wybrać lampy z kloszami, które skierowane są do góry (światło nakierowane na sufit sprawi, że salon stanie się optycznie większy). Liczy się także kolor ścian i sufitu. W przypadku małych pomieszczeń nie jest tajemnicą, że powinny przeważać kolory jasne. Efekt podwyższenia będzie tym większy, jeśli jasny sufit i ściany skontrastujemy z ciemniejszą podłogą, ale oczywiście nie za ciemną.

Jeśli naszym kolejnym problemem jest pokój długi a wąski to poprzez zamontowanie przykładowo kinkietów na krótszych ścianach osiągniemy efekt bardziej „kwadratowego” pomieszczenia. Warto pamiętać, że w małych pokojach nie powinniśmy mieszać stylów. Zamiast na „artystyczny nieład” powinniśmy postawić na prostotę.

Jeśli podobają się nam lampy podłogowe to oczywiście możemy taką nabyć, nawet jeśli nasz salon jest niezbyt duży. Tu jednak należy pamiętać o tym, aby lampę taką ustawić w rogu za kanapą. Jak wiadomo salon jest miejscem odpoczynku, gdzie często oglądamy telewizję lub czytamy wieczorami. Wobec tego koniecznie musimy zadbać o nasz wzrok poprzez inwestycję w lampkę stołową czy kinkiet.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *