Oświetlenie ogrodu. Przegląd ciekawych rozwiązań.

Oświetlenie ogrodu. Przegląd ciekawych rozwiązań.

Bardzo często zwraca się uwagę na to, że oświetlenie ogrodu, które jest dobrane w odpowiedni sposób, może być uznane za podstawę jego funkcjonowania. Projekt oświetlenia warto więc traktować poważnie zastanawiając się między innymi nad korzyściami płynącymi z powierzenia go doświadczonemu zespołowi fachowców. Tu na szczególną uwagę zasługuje architekt krajobrazu, a więc osoba odpowiedzialna za projektowanie ogrodu. Osoba taka może przygotować nam wizualizacje komputerowe różnych wariantów oświetlenia z uwzględnieniem zmian, jakie związane są z następstwem pór roku.

Oczywiście, projekt oświetlenia można uznać za kompletny przede wszystkim w tym momencie, w którym zostanie on skonsultowany z elektrykiem, ten bowiem może zadbać nie tylko o racjonalny projekt, ale również o bezpieczeństwo instalacji. Sytuacja może się komplikować wtedy, gdy planujemy duża liczbę źródeł światła pojawiających się zarówno w domu, jak i w ogrodzie. W takiej sytuacji projekt powinien być powierzony inżynierowi odpowiedzialnemu za oświetlenie, o którym wiemy, że ma doświadczenie związane właśnie z iluminacjami obszarów zieleni. Oświetlenie poszczególnych części posesji i ogrodu spełnia różnorodne funkcje. Gdy więc mamy do czynienia z oświetleniem furtki, bramy, podjazdu do garażu, wejścia do domu, schodów oraz ścieżek, na pierwszy plan powinna wysuwać się możliwość łatwego i bezpiecznego poruszania się już po zapadnięciu zmroku. Zarówno przy furtce, jak i przy wejściu do domu można zatem umieścić punkt świetlny w daszku, nie zaszkodzi też, jeśli zdecydujemy się na zamocowanie kinkietu, dla którego charakterystyczne będzie skierowane w dół światło. Dzięki temu oświetlona będzie nie tylko klamka i zamek, ale również dzwonek, a nawet osoba, która czeka przy furtce. Oświetlenie na podjazdach jeszcze nie tak dawno było uważane za dość skomplikowane, dziś jednak możemy zdecydować się na tworzone specjalnie w tym celu oprawy najazdowe, dla których charakterystyczne jest między innymi to, że kryją się one w nawierzchni. Wjazd do garażu należy otoczyć szczególną troską mając na uwadze bezpieczeństwo naszego samochodu, dobrze jest więc pomyśleć o dodatkowej lampie o dość intensywnym świetle pojawiającym się natychmiast po jej uruchomieniu. Myśląc o oświetleniu ścieżki ogrodowej możemy już popuścić wodze fantazji zwłaszcza, że rozwiązań jest co najmniej kilka. Osoby zainteresowane światłem padającym z dołu mogą zdecydować się na oprawy, które umieszcza się w trawniku.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, aby światło padało nie z dołu, ale z góry. W takim wypadku niezawodnym rozwiązaniem okazują się lampy na słupach ustawiane po obu stronach ścieżki. Gdy zastanawiamy się nad oświetleniem elewacji powinniśmy mieć na uwadze to, że ma ono do spełnienia przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Oczywiście, ustawienie jego źródeł powinno odbywać się z dużą starannością, nie należy bowiem dopuszczać do sytuacji, w której świecą one bezpośrednio w okna. Warto zainteresować się oprawami, które umieszcza się w kostce brukowej, ciekawym rozwiązaniem są jednak również ustawiane na trawniku reflektory. Oświetlając rośliny i elementy małej architektury należy uważać przede wszystkim na to, aby plątanina cieni nie pojawiała się na ścianach domu. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu niewielkie reflektory, które pojawiają się na ścianie budynku.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *