Zapraszamy do stołu. Najważniejszy element wyposażenia kuchni.

Zapraszamy do stołu. Najważniejszy element wyposażenia kuchni.

Stół niezaprzeczalnie należy do obowiązkowego wyposażenia każdej kuchni lub jadalni. To miejsce, gdzie spotykamy się, nie tylko po to, aby zjeść wspólne posiłki, ale zwyczajnie pobyć ze sobą, porozmawiać, pożartować czy wymienić opinie. To przy stole podejmowane są zazwyczaj najważniejsze decyzje, to tutaj odbywają się rodzinne narady. Należy więc zadbać o to, aby stół dobrać właściwie do aranżacji wnętrza oraz potrzeb domowników.

Najlepszy stół do małej kuchni

Nie zawsze dysponujemy ogromną przestrzenią, która pozwala na dowolna aranżację kuchni. Stół do małej kuchni trzeba wybierać wyjątkowo starannie, aby wnętrze było nie tylko piękne, ale również funkcjonalne. Umieszczenie stołu w niewielkiej kuchni, a nawet w aneksie kuchennym to zadanie trudne, jednak nie niemożliwe do wykonania.

Producenci mebli wychodzą dziś na przeciw potrzebom właścicieli małych kuchni i oferują szereg rozmaitych rozwiązań. Nawet w najmniejszym pomieszczeniu znajdzie się miejsce na niewielki, kwadratowy lub prostokątny stół. Ustawiając go obok okna albo przy ścianie oszczędzamy nieco przestrzeni, a mebel nie ogranicza swobody poruszania się po pomieszczeniu. Interesującym rozwiązaniem mogą okazać się stoliki przyparapetowe, stoły w formie lady przyściennej lub stoły składane do montażu przy ścianie. Nie oszukujmy się jednak. Mniejsza kuchnia oznacza mniejsze możliwości aranżacyjne. Dysponując dużą kuchnią możemy swobodnie ustawić stół na środku pomieszczenia albo nawet utworzyć centralną wyspę kuchenną. Materiały używane do produkcji stołów kuchennych Najbardziej popularne są oczywiście stoły drewniane. Są bardzo klasyczne, eleganckie i pasują do różnych rodzajów aranżacji wnętrz. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że stół drewniany najłatwiej jest odnowić. Wystarczy nieco odświeżyć jego powierzchnię i pomalować odpowiednią farbą w wybranym kolorze. Drewniane stoły to jednak bardzo pojemna kategoria. Znajdują się w niej stoły z litego drewna, które charakteryzują się największą trwałością.

Stosunkowo niedrogie i bardzo lekkie są stoły sosnowe. Mają jednak również wady. Drewno sosnowe jest miękkie i bardzo podatne na różnego rodzaju wgniecenia i zadrapania. Stoły sosnowe bardzo łatwo ulegają zniszczeniu, zwłaszcza gdy są mocno eksploatowane. Bardziej trwałe, a co za tym idzie również droższe są stoły dębowe, bukowe czy brzozowe. Do najdroższych gatunków drzew należą z pewnością te egzotyczne. Tańsze są stoły produkowane z płyty. Dużo łatwiej również utrzymać je w czystości. Ich wytrzymałość pozostawia jednak wiele do życzenia. Płyta płycie nie równa. Najlepsza jakościowo jest płyta pilśniowa.

Tańsze opcje, ale już nie tak dobre, to płyta stolarska lub wiórowa. Dobrym rozwiązaniem do kuchni są stoły pokrywane laminatem. Są odporne na wysokie temperatury oraz łatwe do czyszczenia. Jeżeli posiadamy kuchnie w stylu nowoczesnym albo wręcz minimalistycznym idealnym wyborem będą metalowe stoły kuchenne. W ofercie wielu producentów znajdują się stoły o metalowym szkielecie i szklanym blacie. Nadają kuchni dosyć surowy charakter, typowy dla nowoczesnego stylu aranżacji wnętrz.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *