Jak dopasować baterie do zlewozmywaka?

Jak dopasować baterie do zlewozmywaka?

Z remontowaniem i wyposażaniem kuchni nie ma żartów! Każdy, kto kiedykolwiek próbował tego karkołomnego zadania na pewno się o tym przekonał. Trzeba projektować poszczególne elementy bardzo dokładnie, by stworzyły ze sobą jedną funkcjonalną całość – bo w końcu liczy się wygoda, prawda? Poza tym, to właśnie w kuchni według statystyk rodziny spędzają najwięcej czasu, więc dba się również o jej przytulność. Ale zanim dopieścimy ostatnie szczegóły, pora skupić się na podstawowych sprzętach – dziś zajmiemy się bateriami do zlewozmywaków.

Tradycyjne montowanie zlewozmywaku

Jeszcze kilkanaście lat temu zlewozmywaki montowano na ścianach nad zlewami. Chociaż dziś ten sposób odchodzi w zapomnienie, przy remoncie starodawnej kuchni bardziej praktyczne wydaje się wymienienie starej baterii ściennej na nowszy model niż próba przerobienia całej instalacji (oraz instalacji wodnej). W unowocześnionej wersji baterię naścienną łączy się bezpośrednio z końcówkami rur (z wodą zimną i ciepłą), które wyprowadza się 25-30 centymetrów nad krawędź zlewozmywaka w równej od siebie odległości. Ale uwaga, pamiętaj o tym, by zmodernizować instalację przed wypłytkowaniem kuchni, bo w innym wypadku dołożysz sobie dodatkowej pracy.

Baterie sztorcowe
Jeśli mamy komfort instalowania baterii wodnej od zera razem z wymianą zlewozmywaku, najlepszą opcją będzie zainstalowanie baterii sztorcowej. Wkłada się ją na obrzeże zlewu albo do otworu, który robiony jest w blacie kuchennym. Wtedy trzeba tylko doprowadzić instalację wodną do tej konstrukcji, połączyć ją z baterią elastycznymi metalowymi wężykami i cieszyć się prostotą całego procesu.

Ile uchwytów wybrać?
Na rynku dostępne są modele baterii jednouchwytowe lub dwuuchwytowe. Od razu radzimy wybór baterii jednouchwytowe, ponieważ dzięki niej jedną ręką z łatwością regulujemy siłę strumienia oraz temperaturę wody. A to ważne w kuchni, która ma być przecież funkcjonalna. Pomimo tego, że baterie dwuuchwytowe może i lepiej się prezentują, są niepraktyczne i przy korzystaniu z nich zużywa się więcej wody.

Rodzaje wylewek
Przy wyborze wylewki też możemy mieć dylemat. Ważny jest bowiem jej kształt i zasięg, który siłą rzeczy powinien być dopasowany wizualnie do wymiarów zlewozmywaka (żeby strumień wody padał na środek komory i nie zalewał przy okazji całej podłogi w kuchni). Dlatego proponujemy wylewkę długą i ruchomą, którą można regulować w zależności od aktualnego zapotrzebowania. Coraz większą popularnością cieszą się również baterie z wyciąganymi wylewkami (podobne do tych używanych pod prysznicem), więc jest w czym wybierać! Nie dajmy się jednak zwariować.

 


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *